Uçurtma Nasıl Uçurulur? Çocuklar için Önemi Nedir?

Uçurtma günümüzde sadece zevk ve çocukluktan bir şekilde içinde uçurtma sevdası oluşan kişiler tarafından günümüzde hobi olarak uçurulmaktadır. Bunun sebeplerini bir çok olumsuz nedenle sıralayabiliriz; çarpık kentleşme, yetersiz alan ve geçmiş çocukluk zevklerinin yitirilmesi gibi. Bunlar uçurtma kültürünün sindirilmesine yol açan en önemli etkenlerden sadece birkaçı ve daha niceleri yüzünden sadece festivallerde veya çokta nadir olsa sokak arasında yaşatılmaya çalışılan bir kültür, hobidir. Uçurtma bir çok insanın içinde çocukluk sevdası kimisinin vazgeçilmez arkadaşı kimi insanın da hayallerini süsleyen en büyük ilham ve amaç olmuştur.

İlk uçurtmayı icat eden veya gören insanları düşünecek olursak nasıl bir hayal buhranına kapıldığını az çok düşünebilirsiniz. Günümüzdeki bir çok hava aracına esin kaynağı, hava araçlarının ilk atası olan uçurtma bizler için sadece bir hobi veya aktivite için kullanılan bir araçtan ziyade hayal dünyamızın sınırlarını ilk defa zorladığımız bir aşama diyebiliriz. Bu dönemlerde ise çocuklarımızı genç yaşta uçurtmayla tanıştırmamızın çocuğumuzun hayal dünyasının ve düş gücünün gelişmesinde büyük bir faydası olacaktır.

Bir çoğumuz uçurtma ile sokakta tanışmış olmalıyız. Çocukluk dönemlerimizde ilk olarak karşılaştığımız uçurtmanın bizler için ne kadar büyüleyici olduğunu siz düşünün. Peki hayallerimizi süsleyen, hayal dünyamızı dorukların ötesinde bir dünyaya taşıyan uçurtmayı en verimli ve doğru şekilde nasıl uçurabiliriz?

Alan

Uçurtma uçurmak için doğru alanı tercih etmek ve doğru alanı bulmak işin en önemli kısımlarından birisidir. Uçurtmayı uçurmak istediğiniz alan üzerinde sizin hareketlerinizi engelleyecek ve uçurtmanızın havadayken takılmaması için tellerin ve uzun direklerin olmadığı serbest bir alanda uçurtmanızı havalandırmanız yararınıza olacaktır.

Yardımcı

Uçurtma uçururken tek başınıza çok eğlenebilirsiniz fakat uçurtmayı gök yüzünde süzülmesini sağlamak için bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır. Rüzgar yönünün tersi şekilde uçurtmayı elleriyle çıtalardan tutarak havaya kaldırıp bırakmak için sizden doğru anı beklemeli ve en doğru uçurtma kaldırış şeklini gerçekleştirmelisiniz.

Doğru Konum

Uçurtmanızı uçurmak için doğru bir alan bulduktan sonra yapmanız gereken uçurtmanızla birlikte rüzgarın tersi yönünde pozisyon almak ve uçurtmanın rüzgarı göğüsleyebilmesi için yardımcınızla birlikte doğru anı beklemelisiniz.

Uçurtmayı Havalandırma Ve Uçurtmayı Toplama

Rüzgarın tam olarak uçurtmayı havalandırabilecek güçte olduğunu hissettiğiniz anda yardımcınıza uçurtmayı uygun şekilde bırakmasını söyleyerek uçurtma ipini sağ ve sol elle sürekli olacak şekilde havalanana dek çekmelisiniz. Sağ ve sol elle ipi sürekli çekmenizin nedeni uçurtmanın aynı anda birden fazla rüzgar gücüne maruz kalarak daha uygun bir ortam yakalamasını sağlamaktır.
Uçurtmayı istediğiniz kadar uçurduktan sonra uçurtmayı uygun bir şekilde toplamalısınız. Uçurtmayı havalandırırken nasıl yavaş yavaş ipi salıyorsak tekrar toplamak için de aynı şekilde yavaşça ipi bobine dolamalısınız, ipi tekrar toplama aşamasında tekrar yardımcınıza ihtiyacınız olabilir.