Uçurtmadan Yenilenebilir Enerji Sağlanması

Uçurtmalar kimi zaman bizlerin en yakın arkadaşı olabiliyorken kimi zamanda geleceğimize yön veren buluşların gerçekleşmesinde en önemli etkenlerden birisi haline geliyor. Çocukluğumuzdan itibaren uçurtmayla haşır neşir olmamız ve kişiliğimize direkt olarak etki eden bir aktivite olduğu için uçurtmalar insanlık tarihi boyunca büyük buluşların her zaman önünü açmış ve büyük buluşların temelindeki nesne, düşünce kaynağı olmayı başarmıştır. İnsanlar tarafından bir çok alanda kullanılan uçurtmalar ordu sancağı olarak, haberleşme kaynağı olarak, eğlence ve aktivite amaçlı ve insanlığın hava dünyasındaki gelişimindeki tüm adımlarda yer alan uçurtma günümüzde yeni bir gelişimle tekrar adından bahis ettirmeye başlamıştır. Yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarda kullanılan uçurtmalar enerji elde etme teknolojisi, otomatik olarak kontrol edilen ipli kanatların uçuşundan (sörf veya yelken açmak için kullanılan güç uçurtmaları gibi) yararlanarak yüksek irtifalı rüzgar enerjisini elektriğe dönüştüren yenilikçi bir teknoloji.

Hollanda’da yapılan bir araştırmada, yerde jeneratöre zincirle bağlanan ve 800 metre yüksekliğe bırakılan bir uçurtmanın 10 kW elektrik ürettiği belirlendi. Uçurtma sisteminden 100 MW’lık enerji elde edilmesi, 100 bin evin elektriğinin bu sistemle karşılanabilmesi anlamına geliyor.

Günümüzde rüzgardan elektrik üretiminde kullanılan irtifa 200 metre ile sınırlıdır. Daha yüksek irtifalardaki rüzgar, çok daha güçlü ve kalıcıdır. İşte uçurtmadan enerji elde etme yöntemi, yüksek irtifalardan yararlanmak için geliştirilmiştir. Bu yöntemde 14, 25 veya 50 metrekare genişliğinde uçurtmalar kullanılmaktadır.