Uçurtmaların Farklı Kullanım Alanları

Uçurtmanın icat edilişinden ve kullanımına başlanışından itibaren insanlar için büyük bir ilham ve zevk aktivitesi olmuştur. İcat edilişi ve kullanılışıyla birlikte uçurtma insanları başka düşüncelere sevk etmiş ve günümüz hava araçları (uçak, helikopter, jet, zeplin, büyük balonlar) gibi bir çok icadın esin kaynağı olmuş ve geleceğimize yön veren nesnelerin başında gelmiştir. Günümüz icatlarının son haline gelene kadar bir çok aşamadan geçtiğini biliyoruz. Bu geçiş ve evrim döneminde bir çok insan uçurtmaları farklı yöntemlerle kullanmış ve hayal gücüyle neler başarılabileceğini herkese ispatlamışlardır.

Uçurtma tarih sahnesinde bir çok yerde kendini göstermiş ve farklı kullanım alanlarıyla birlikte tüm ilgiyi her zaman üzerine çekmeyi başarmış bir icattır. Uçurtmanın farklı kullanım alanlarından bazılarını söyleyecek olursak;

 • İlk zamanlarda düşmanı ordusunu daha önce hiç uçurtma görünmemiş olan düşman ordusunu şaşırtmak ve korkutmak amaçlı kullanılmıştır.
 • Uçurtma bazı ordularda ordu sancağı görevini de üstlenmiş ve düşman ordusunu şaşırtma, korkutma amaçlı kullanılmıştır.
 • Haberleşme ve iletişim ağının zayıf olduğu dönemlerde ise uçurtma bir haberleşme aracı olarak kullanılmış ve böylece hızlı güvenli iletişim sağlanmıştır.
 • Bazı kaynaklarda bahis edilenlere göre bir ordu komutanı uçurtmayı kuşattığı şehrin surları ile ordusu arasındaki mesafeyi ölçmek için uçurtma kullanmış ve bu sayede şehre girebilmek için gerekli tünel uzunluğunu tespit etmiştir.
 • Uçurtmanın ilk kullanıldığı ve icat edildiği yer olarak anlatılan Çin topraklarında bazı rivayet ve anlatılanlara göre yeni doğan bebeklerin üzerinden kötü ruhları kovmada uçurtmalar kullanılmıştır
 • Uçurtma bazı kişiler tarafınca da kötü amaçlı kullanılan bir alet haline gelmiştir. Bazı insanlar uçurtmayı, dev uçurtmalarla çatılara çıkıp hırsızlık yapmada bir araç olarak kullanmıştır.
 • Uçurtma günümüz teknolojisi ve bilimine yön veren en önemli icatlardan birisidir. 18. ve 19. yüz yıllarda ise uçurtma bilimsel araştırmalarda kullanılan aletlerin arasında yer almaya başlamıştır. Benjamin Franklin, Alexander Wilson uçurtmaları rüzgar ve hava akımları üzerindeki bilgilerini arttırmakta kullanmışlardır.
  Sir George Caley, Samuel Langley, Lawrence Hargrave, Alexander Graham Bell ve Wright kardeşler uçurtmalarla deneyler yapmış ve bu deneyler uçakların yapılmasında çok faydalı olmuştur.
 • Uçurtma konum belirtme amaçlı olarak tarih sahnesinde yerini tekrar belirtmiş rivayet edilen ve anlatılan birkaç hikayede yerini almıştır.
  Denizde kaybolan pilotlar bir Gibson Girl-box uçurtması uçurmuşlar ve böylece yerleri tespit edilmiştir.
  I. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz Fransız, İtalyan ve Rus orduları düşmanların yerlerini belirlemek ve işaretleşmek için uçurtmalardan yararlanmışlardır.